Background Photo Provided by the
Nebraska Tourism Commission
Offical Nebraska Government Website
Office of Governor Pete Ricketts

Gov. Ricketts Announces Appointments to Boards and Commissions

Media Contacts:  

Justin Pinkerman, 402-471-1967

Alex Reuss, 402-471-1970

 

Media Release:

Gov. Ricketts Announces Appointments to Boards and Commissions

  

LINCOLN – Today, Governor Pete Ricketts announced recent appointments he has made to fill Nebraska’s boards and commissions.

 

The following appointees are unpaid and are not subject to Legislative confirmation:

 

Board of Appraisers for Educational Lands and Funds

Bonnie M. Downing, Dunning

 

Nebraska Aquaculture Board

Richard Lackaff, Bassett

 

Commission for the Protection of Children

Corrie Kielty, Lincoln

Mary Jo Pankoke, Lincoln

Michelle L. Padilla, Fremont

B. Gail Steen, Lincoln

Ivy C. Svoboda, Papillion

Mark Unvert, Sterling

Katherine S. Washburn, Sioux City, IA

 

Nebraska Children’s Commission

Jarren Lee Breeling, Papillion

A’Jamal-Rashad Byndon, Omaha

Rachel Folds, Walton

Misty Frazier, Bloomfield

Ronald Giesselmann, Fremont

Sara J. Hoyle, Lincoln

Terri J. Knutson, Omaha

Melissa K. Nance, Omaha

Susan J. Thomas, Fairbury

 

Collection Agency Licensing Board

Micheal J. Morledge, Grand Island

Jason A. Thompson, Bennington

 

Advisory Committee on Developmental Disabilities

Dorothy Ackland, York

Stacy Bliss, Fremont

Jennifer Miller, Bellevue

Lorie D. Regier, Madrid

Kizzie S. Vaughn, Omaha

Christina R. Zeleski, Hastings

 

Early Childhood Education Endowment Board of Trustees

Tanya Rochelle Santos, Omaha

Nora Robinson, Kimball

 

Early Childhood Interagency Coordinating Council

Allison Freeny, Ed.S, MBA, Omaha

 

Nebraska EPSCoR/IDeA Committee

Dr. Charles Bicak, Kearney

Dr. Janet E. Seger, Omaha

 

Nebraska Hemp Commission

Tara Smydra, Norfolk

Josh Watchorn, Sidney

Annette M. Wiles , Plattsmouth

 

Homeland Security Policy Group

Ervin L. Portis, Lincoln

 

Nebraska Commission on Housing and Homelessness

Lee Ann Heflebower, Lincoln

Kathryn Mesner, Central City

Roger D. Nadrchal, Norfolk

Mindy Paces, Omaha

Amy Thelander, Grant

Brent Williams, Lincoln

 

Nebraska Invasive Species Council

Dennis Schroeder, Lincoln

 

Judicial Nominating Commission – District Court – 4th Judicial District

Bruce Ferrell, Elkhorn

James Maguire, Omaha

 

Judicial Nominating Commission – County/District – 9th Judicial District

Stephen P. Hansen, Grand Island

Dr. Peter Longo, Kearney

Raymond J. O’Connor, Grand Island

Daniel Schleusener, Kearney

 

Judicial Nominating Commission – District Court – 10th District

Richard S. Christy, Hastings

Lori Hartman, Hastings

Connie Consbruck, Hastings

 

Judicial Nominating Commission – County/District – 11th Judicial District

Allen Dunworth, Culbertson

Donald Kurre, North Platte

Karen Waite, North Platte

Katherine Wilmot, Beaver City

 

Judicial Resources Commission

Maria E. Whitmore, Shelby

 

Board of Landscape Architects

Jonathan J. Hauck, Lincoln

 

Nebraska Commission on Law Enforcement and Criminal Justice

Candice L. Batton, Ph.D., Waverly

James Clang, Broken Bow

Weysan Dun, Omaha

Joseph R. Hewgley, North Platte

Thomas McBride, Lincoln

 

Nebraska Potato Development Committee

Adam Naslund, Cody

Henry Nira, Gering

Troy Sorensen, Alliance

Laurie Widdowson, Kearney

 

Nebraska Real Estate Commission

Ann K. Post, Lincoln

 

State Records Board

Walter Weir,  Lincoln

 

Rural Broadband Task Force

Andrew Buker, Omaha

Ronald Cone, Kearney

Zachary Hunnicutt, Giltner

Gwen A, Kautz, Overton

J. Thomas Shoemaker, Cambridge

Daniel Spray, Norfolk

Andrew Whitney, Seward

 

Commission on Uniform State Laws

Donald Swanson, Omaha

 

Advisory Council to the Office of Violence Prevention

Tyler Cooper, Lincoln

Jason M. Dean, Lincoln

Bruce Ferrell, Wahoo

 

The following appointees are paid and are not subject to Legislative confirmation:

 

Douglas County Election Commissioner

Brian Kruse, Omaha

 

Sarpy County Election Commissioner

Emily A. Ethington, Papillion

 

The following appointees are unpaid and subject to Legislative confirmation:

 

Nebraska Brand Committee

Terry L. Cone, Burwell

 

Child Abuse Prevention Fund Board

Claire K. Bazata, Cozad

 

Climate Assessment Response Committee

Ervin L. Portis, Lincoln

 

Crime Victim’s Reparations Committee

Gerald Randall (Rand) Hansen, Omaha

 

Commission for the Deaf and Hard of Hearing

Peggy A. Williams, Lincoln

 

Nebraska Ethanol Board

Scott B. McPheeters, Gothenburg

Taylor D. Nelson, South Sioux City

 

Foster Care Advisory Committee

Richard L. Wiener, Ph.D., Omaha

 

State Personnel Board

Jerry Lee Jensen, Lincoln

 

Thank you to the many Nebraskans that give generously of their time and talent to make a difference in our state.  These appointments will provide crucial insight and expertise to their respective boards, committees, and commissions.  To learn about openings and apply to serve on a board or commission, go to https://governor.nebraska.gov/board-comm-req.