Background Photo Provided by the
Nebraska Tourism Commission
Offical Nebraska Government Website
Office of Governor Pete Ricketts

Gov. Ricketts Announces Appointments to Boards and Commissions

Media Contacts:  

Taylor Gage, 402-471-1970

Eric Maher, 402-471-1974

 

 

LINCOLN – Today, Governor Pete Ricketts announced recent appointments he has made to fill Nebraska’s boards and commissions.

 

The following appointees are unpaid and are not subject to Legislative confirmation:

 

Nebraska Aeronautics Commission

Thomas Trumble, Lincoln

 

State Comprehensive Capital Facilities

David K. Fanslau, Papillion

 

Nebraska Corn Development, Utilization and Marketing Board

David Merrell, St. Edward

Ted Schrock, Elm Creek

 

Nebraska EPSCoR/IDeA Committee

Dr. Robert G. Wilhelm, Lincoln

 

Nebraska Commission on Housing and Homelessness

Lee Ann Heflebower, Lincoln

Kathryn Mesner, Central City

Roger D. Nadrchal, Norfolk

Sara Sunderman, Lincoln

Brent Williams, Lincoln

 

Geographic Information Systems Council

John McKee, Fairbury

 

Governor’s Residence Advisory Commission

Deanna Leyden, Lincoln

Jamesena Moore, Bellevue

Susie Norton, Omaha

Marilyn Shooley Hansen, Omaha

Jolene Ward, Kearney

 

Nebraska Grain Sorghum Development, Utilization Marketing Board

Michael T. Baker, Trenton

 

Jail Standards Board

Bradley L. Johnson, Martell

Sherry L. Morrow, Kearney

Connie Pfeifer, La Vista

Kevin Stukenholtz, Wahoo

 

Nebraska Coalition for Juvenile Justice

Gregory Gonzalez, Omaha

 

Nebraska Commission on Latino-Americans

Roangelo Godinez, Lexington

Miryam Yesenia Peck, Omaha

Leticia Rodriquez, Madison

 

Nebraska Library Commission

Debby Bloom, Omaha

Arunkumar Pondicherry, Lincoln

Lois Todd-Meyer, Lincoln

 

Nebraska Center for Nursing Board

Joan Nelson, Elkhorn

Dorothy Scrivner, Omaha

Beth E. Wagner, Coleridge

 

Professional Practices Commission

Vernon Fisher, Gibbon

Debra Paulman, Sutherland

 

Racial Profiling Advisory Committee

Judi gaiashkibos, Lincoln

Steve Grabowski, Papillion

Tony Hernandez, Omaha

Dwaine W. Ladwig, Osceola

Leslie J. Seymore, Omaha

Lazaro Spindola, Lincoln

Thomas H. Warren, Sr., Omaha

 

State Records Board

Walter Weir, Lincoln

 

Rural Broadband Task Force

Andrew Buker, Omaha

Ron Cone, Kearney

Isiah Graham, St. Paul

Zachary Hunnicut, Giltner

Timothy Lindahl, Sidney

Tom Shoemaker, Cambridge

Daniel Spray, Norfolk

Anna Turman, Hay Springs

 

United Nations Day Chair

Jon Camp, Lincoln

 

Advisory Council to the Office of Violence Prevention

Colonel John A. Bolduc, Lincoln

Tyler Cooper, Lincoln

 

Advisory Council on Public Water Supply

Glenn Dostal, Omaha

 

Women’s Health Initiative Advisory Council

Cynthia Cusick, Bennington

Christine L. Guenther, Omaha

Susan R. Jeffrey, Omaha

Marcia Merboth, Lincoln

Elle A. Zoeller, Lincoln

Terra Uhing, Craig

 

The following appointees are unpaid and are subject to Legislative confirmation:

 

Climate Assessment Response Committee

Bryan Tuma, Lincoln

 

Crime Victim’s Reparation Committee

Thomas Parker, Gering

Michelle Schindler, Lincoln

 

Nebraska Ethanol Board

Bradley B. Bird, Blair

 

Nebraska Natural Resources Commission

John Heaston, Lincoln

 

Public Employees Retirement Board

Allen Simpson, Lincoln

 

Thank you to the many Nebraskans that give generously of their time and talent to make a difference in our state.  These appointments will provide crucial insight and expertise to their respective boards, committees, and commissions.  To learn about openings and apply to serve on a board or commission, go to https://governor.nebraska.gov/board-comm-req.

 

###